کلاس چرتکه برای کودکان و نوجوانان

در این مقاله، قصد بر این است که فواید و کارایی آموزش محاسبات ذهنی با استفاده از چرتکه برای کودکان و نوجوانان را برای شما شرح دهیم. شاید برای شما سوال باشد که چرتکه چیست یا با وجود ابزارهای مدرن محاسباتی چه کاربردی می‌تواند داشته باشد. چرتکه وسیله‌ای برای انجام محاسباتی نظیر چهار عمل اصلی ریاضی، به‌دست آوردن ریشه‌ی دوم و درک و حل راحت‌تر مسائل برای کودکان است. این دستگاه در نقاط بسیاری به‌صورت تاریخی مورد استفاده بوده و هنوز هم انواع گوناگونی از آن مانند سوروبان (چرتکه‌ای ژاپنی)، بسیار رایج هستند. هرچند تاریخ دقیقی از ساخت نخستین چرتکه در دسترس نیست، اما می‌دانیم در 2300 تا 2700 سال پیش برای اولین بار توسط مردم مورد استفاده قرار گرفته‌ است. چرتکه از اولین و پیشرفته‌ترین ابزار محاسباتی بشر تا 2000 سال قبل بوده ‌است.

 

می‌دانیم که چرتکه وسیله‌ی محاسباتی قدیمی‌ای است و به احتمال زیاد آن را نزد مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها، تجار و فروشنده‌های قدیمی دیده‌اید. این وسیله به دلیل سادگی و در عین حال مزایای بی‌شمار خود، برای تدریس به کودکان و نوجوانان زیادی در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود. چرتکه‌ها به‌دلیل تقویت استقلال ذهن در انجام محاسبات، برخلاف ماشین‌حساب‌ها و کامپیوترها، گزینه‌هایی مناسب برای آموزش محاسبات ذهنی و روزمره محسوب می‌شوند. هرچند این ابزار در آموزش دانش‌آموزان ایرانی پدیده‌ای نوین محسوب می‌شوند، کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌ توسعه بسیاری برای مدت‌ها از چرتکه به شکل‌های موثری استفاده کرده‌اند.

 

فواید چرتکه برای کودکان و نوجوانان

تحقیقات فراوانی در مورد دانش‌آموزی که با استفاده از چرتکه ریاضی را فرا گرفته‌اند و دانش‌آموزانی که ریاضی را بدون چرتکه یاد گرفته‌اند، شده ‌است. بر اساس این نتایج، کودکانی که از چرتکه برای یادگیری، حل تمرین و معادلات استفاده کردند، توانایی ریاضیاتی بیشتری در مقایسه با گروه دیگر داشتند. این گروه از دانش‌آموزان در مقاطع آموزشی بالاتر مانند دبیرستان، به دلیل بهره‌مندی از آموزش‌های گوناگون و مرحله‌ای، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

ریاضی، به دلیل ساختار و فرآیند پیچیده یادگیری‌اش، اغلب درسی سخت و خسته‌کننده تصور می‌شود. با این حال، اگر یادگیری آن با روش‌های جدید و جذاب انجام شود، کودکان را مشتاق به یادگیری می‌کند تا راحت‌تر جزئیات آن‌ را به خاطر بسپارند. استفاده‌ی دانش‌آموزان کودک و نوجوان از چرتکه همچنین باعث افزایش خلاقیت آنها شده و توانایی تمرکز آنها را به‌صورت قابل‌توجهی بالا می‌برد.

یک دانش‌آموز برای انجام اعمال ریاضی، نیاز دارد تا تصاویر و علائم زیادی را به‌طور همزمان به خاطر بسپارد. ازین‌رو، به‌کار بردن چرتکه باعث تقویت حافطه فرد شده و مهارت او در حل مسائل ریاضی به‌صورت ذهنی را افزایش می‌دهد. چرتکه با تسهیل اعمال اصلی در ریاضی و ساده‌سازی فهم آنها، به درک و فراگیری آسان‌تر ریاضی  و مفاهیم آن کمک می‌کند. این مهم، خود نقش بسزایی در کاهش استرس و اضطراب دانش‌آموزان ایفا، و چرخه‌ی یادگیری آنها را کامل‌تر می‌کند.

امروزه چرتکه از محبوبیت بالایی در سطح جهان برخوردار است. با این حال، ابزار محاسباتی مانند چرتکه هنوز به‌صورت جدی در کلاس‌های درس کشور مورد استفاده قرار نگرفته است. توجه داشته باشید که چرتکه مسابقات جهانی نیز دارد و کودکان و نوجوانان از نقاظ مختلف جهان از جمله کشور خودمان ایران، در این مسابقات شرکت می‌کنند.

اکتبر 9, 2021

0 پاسخ به "کلاس چرتکه برای کودکان و نوجوانان"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای موسسه رویش ذهن طلایی محفوظ است.