چرا کلاس چرتکه و محاسبات ذهنی برای کودکان مفید است؟

اگر این سؤال پس ذهنتان است که چرتکه برای فرزندانتان چقدر می‌تواند مفید باشد؟ بهتر است مطلبی که در ادامه عنوان می‌شود را مطالعه کنید.

گاهی در خرید مایحتاج منزل نیاز است به‌سرعت جمع، تفریق، تقسیم و ضرب را انجام دهید؛ تا حساب کنید که چه مبلغی باید پرداخت شود. ممکن است به دلیل مشغله‌ی کاری یا هزار دلیل دیگر از این کار باز بمانید. اگر تمایل دارید که فرزندانتان از سنین پایین به ریاضی علاقه‌مند شوند و از این دست مشکلات نداشته باشند، پس پیشنهاد می‌شود در یک آموزشگاه چرتکه خوب ثبت‌نامشان کنید.
علاوه بر سرعت محاسبات، آموزش چرتکه باعث افزایش عملکرد در دو نیمکره‌ی مغز می‌شود. زیرا از یک طرف کودکان باید خوب به صحبت‌های مربی گوش فرا‌ دهند و عملیات‌های ریاضی و اعداد را به خاطر بسپارند و از طرف دیگر باید به جواب برسند.
بر اساس برخی از تحقیقات صورت گرفته در سطح مدارس ایران، مشکلات یادگیری ریاضی به سه دسته تقسیم شده‌اند که شامل:
1- عوامل فردی
2- آموزشگاه‌ها یا مدارس
3- عوامل خانوادگی می‌شود.
دانش‌آموزانی که در این تحقیقات شرکت کردند معتقدند که ضعف در درس ریاضی با کمک معلم یا مربی و تلاش خودشان قابل حل است.
همه‌ی این شرایط به ما یادآوری می‌کنند که مجدداً سؤال چرتکه چقدر برای فرزندانتان مفید است؟ را از خود بپرسیم.

در کلاس چرتکه فرزندانتان به‌راحتی اعمال ریاضی را به‌صورت ذهنی بر روی اعداد طولانی و سخت انجام خواهند داد و این مورد نویدبخش آینده‌ای درخشان در درس ریاضی برای آن‌ها خواهد بود.

روند کار با چرتکه چگونه است؟
چه کسی به این فکر می‌کرد چرتکه‌ای که از زمان هخامنشیان در ایران وجود داشته و تا به امروز یاری‌گر پدربزرگ‌ها بوده، روزی به تقویت ذهن نوه‌ها و نتیجه‌ها کمک کند.
در آموزشگاه چرتکه در تهران و اقصی نقاط ایران ابتدا یک چرتکه به دانش‌پذیران داده خواهد شد تا اصول اولیه را یاد بگیرند. بعد از مدتی که کودکان مسلط شدند، نوبت آن است که محاسبات ریاضی در کلاس چرتکه با تصویرسازی و به‌صورت ذهنی انجام گیرد. با بهره‌گیری از دست، علاوه بر تقویت حافظه، نیمکره راست و چپ به فعالیت وادار می‌شوند.
به مرور، سرعت پاسخگویی با تمرکز بر گفته‌های مربیان بالا خواهد رفت. در واقع دست‌ها با حس شنوایی و دو نیمکره‌ی مغز در یک‌ راستا عمل خواهند کرد. استمرار این حالت باعث تقویت حس شنوایی، دیداری و حافظه می‌شود.
شرایط ریاضی دانش‌آموزان در مدرسه چگونه است؟
شاید شما هم این سال‌ها شنیده‌اید که دانش‌آموزان ایرانی با افت شدید در دروسی مانند ریاضی روبرو شده‌اند. این زنگ خطری است که نمی‌شود به راحتی از آن گذشت. تجربه‌های پیاپی شکست در یادگیری ریاضی، حس ناخوشایندی به کودکان القا می‌کند.

عواملی که در یادگیری و عدم یادگیری درس ریاضی در کودکان موثر است:
• ژنتیک
• آموزش بی‌کیفیت
• عدم علاقه‌ و نگرش فرد
• محیط خانه
• وضعیت اجتماعی و خانوادگی
• رفتار و سبک تدریس مربی و معلم
• حافظه
• فعالیت دو نیمکره
• مهارت بینایی
• سرعت پردازش

آیا کلاس چرتکه به کودکان در درس ریاضی کمک می‌کند؟
با همه‌ی این سختی‌ها آموزشگاه چرتکه در تهران و سایر شهرستان‌ها می‌تواند تا حدودی مشکلات را حل کند. با چرتکه ذهن فرزندان قبل از شروع مدرسه به چالش کشیده می‌شود، زیرا از آن‌ها می‌خواهند که محاسبات را ذهنی انجام دهند، تا در آینده هم در دروس مدرسه و دانشگاه موفق‌ باشند.
آموزش‌ها در آموزشگاه چرتکه متناسب با سن کودک و فهم او طراحی شده‌ است تا هوش دیداری و توانایی محاسبات کودکان با صبر و حوصله‌ی مربیان کارکشته افزایش یابد.

برای بررسی مفید بودن چرتکه باید مزایای آن را برشماریم:
1- اعتمادبه‌نفس کودکان را افزایش می‌دهد.
2- در مراحل بالاتر کودک باید بدون چرتکه و فقط با دست محاسبات را انجام دهد، پس مهارت‌های حرکتی بهبود می‌یابد.
3- تمرکز و حافظه کودک تقویت می‌شود.
4- مهارت تجسم‌سازی بهبود خواهد یافت.
5- تفکر منطقی کودکان بهبود می‌یابد.
6- نیمکره سمت راست مغز توسعه می‌یابد.
7- قدرت حل مسئله افزایش پیدا می‌کند.

شروع یک راه طولانی با کلاس چرتکه:
کلاس چرتکه، کودکان 5 سال به بالاتر را به علم ریاضی تجهیز می‌کند.
برای شروع راه پر پیچ‌و‌خم باید قدم‌ها را محکم برداشت؛ در اصطلاح خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج! پس قدم اول را با انتخاب یک کلاس چرتکه خوب بردارید. به این ترتیب می‌توانید با کسب یک تجربه‌ی شیرین و آموزش اصولی، به پرسش آیا چرتکه مفید است؟ پاسخ مثبت دهید.
از نشانه‌های یک آموزشگاه چرتکه‌ی خوب این است که تحقیق و پژوهش را در اولویت قرار می‌دهد و از مربیان برتر به همراه روان‌شناسان متخصص کودکان بهره‌ ‌می‌گیرد. خوشبختانه موسسه «رویش ذهن طلایی» این موارد را سرلوحه‌ی کار خویش قرار داده است. علاوه بر محاسبات ذهنی، آموزش اعداد به صورت دو زبانه، رنگ‌آمیزی، حل جدول سودوکو و پازل را برای کودکان 5 تا 12 ساله در نظر گرفته است. اگر شما نیز علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری روی آینده فرزندانتان هستید؛ می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و پرسش در مورد جزئیات بیشتر و شرایط کلاس چرتکه با این مرکز در ارتباط باشید.

جولای 31, 2021

0 پاسخ به "چرا کلاس چرتکه و محاسبات ذهنی برای کودکان مفید است؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای موسسه رویش ذهن طلایی محفوظ است.